৳0 Off
AMD Ryzen 5 7600 Gaming Processor
Current Price: ৳18100
Product Category: AMD
Brand: AMD
Stock: In Stock (4)
0 Start Points
Standard Delivery
৳80
Standard Duration
3-5 days
Cash on Delivery Available
Product Replacement Not Applicable
Warranty Not Available
Sold By
International Office Solution | IOS
Specification
| Base Frequency | 3.8GHz |
| Maximum Turbo Frequency | Up to 5.1GHz |
| Cache | Total L1 Cache: 384KB Total L2 Cache: 6MB Total L3 Cache: 32MB |
| Cores | 6 |
| Threads | 12 |
| Default TDP | 65W |
| Supported Technologies | AMD EXPO Technology AMD Ryzen Technologies |
| Processor Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Base Frequency | 2200 MHz |
| Core Count | 2 |
| Type | DDR5 |
| Others | CPU Cooler Not Included |
| Maximum Speed | 2x1R: DDR5-5200 2x2R: DDR5-5200 4x1R: DDR5-3600 4x2R: DDR5-3600 |
| Manufacturing Warranty | 03 years warranty (No Warranty for Fan or Cooler) |


